Skattning av spänningstillståndet från spänningsinducerade utfall och data från borrkärnor
Diarienummer | |
Koordinator | Luleå tekniska universitet - Avdelningen för Geovetenskap och miljöteknik |
Bidrag från Vinnova | 497 300 kronor |
Projektets löptid | juli 2017 - september 2018 |
Status | Avslutat |
Utlysning | SIP Swedish Mining Innovation -Strategiska innovationsprogrammet för Gruv och Metallutvinning |
Ansökningsomgång | Strategiska innovationsprogrammet för Gruv och Metallutvinning-våren 2017 |
Viktiga resultat som projektet gav
Förstudien syftar till att: 1, Uppskatta spänningstillståndet med hjälp av spänningsinducerade utfall (SIF) och data från borrkärnor från 1.0-1.8 km djup i LKABs gruva i Malmberget. Traditionella metoder har problem på dessa djup. Resultaten valideras mot andra metoder för bergspänningsmätningar; 2, Beakta påverkan från bergmassans geologiska strukturer och geokemi för att skatta bergspänningarnas storlek, samt att 3, Om möjligt, skapa ett fullskaligt innovationsprojekt/pilotprojekt för skattning av bergspänningstillståndet med hjälp av SIF och data från borrkärnor.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet rör implementering och vidareutveckling av en kostnadseffektiv metod för att skatta bergspänningstillståndet på större djup där geologiska strukturer och geokemi beaktas. Intressant är att resultaten stämmer ganska väl överens med hydrauliska bergspänningsmätningar. Analysen visade emellertid att metoden är känslig för en serie parametrar. En känslighetsanalys krävs för att öka tillförlitligheten och mer fältdata skulle väsentligt minska osäkerheten i metoden (främst in situ portryck).
Upplägg och genomförande
Förstudien har utförts av C. Wanhainen, D. Ask, M. Ask and T. Bauer. Vi har genomfört tre aktiviteter: 1.Litteraturstudie. 2.Tolkning av spänningsinducerade borrhålsutfall (SIF) med akustisk televiewer loggin data och borrkärnor, och vi har genomfört ytterligare geokemiska tester. 3. En befintlig teori för tolkning av spänningsinducerade borrhålsutfall har tillsammans med resultat från bergmekaniska labtestdata från borrkärnor använts för att skatta spänningstillståndet. Inom kort kommer vi att diskutera resultaten, främst med LKAB, och föreslå ett fullskaligt projekt.