Simuleringsdriven Konstruktion för Produktion av Nästa Generations Lättvikts Flygmotor Komponenter
Diarienummer | |
Koordinator | GKN Aerospace Sweden AB |
Bidrag från Vinnova | 4 046 135 kronor |
Projektets löptid | december 2021 - maj 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet för SIP LIGHTer |
Ansökningsomgång | Strategiska innovationsprogrammet LIGHTer 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Avancerade simuleringsmodeller har tagits fram i Smarter-projektet för att användas i utvecklingen av lättviktskomponenter gjorda av kompositmaterial av flyg- och rymdkvalitet för nästa generations flygmotorer som GKN siktar på. Dessa modeller ger viktig information om formningsprocessen och efterföljande restspänningar och formförändringar från härdningssteget. Dessa är avgörande steg i designfasen och verktygstillverkningen för att uppnå net-shape flygmotorkomponenter. GKN förväntar sig att implementera metodiken i sin interna design metodik.
Långsiktiga effekter som förväntas
Detta arbete stöder i hög grad GKNs utvecklingsaktiviteter och erbjudande av innovativa lätta utloppsledskenor för nästa generations flygplan. Målet är att nå en teknisk mognadsnivå som är högre än TRL4 år 2024 för de processimuleringar som beaktas i detta projekt.
Upplägg och genomförande
Projektplan har genomförts med endast mindre avvikelser. Trots en försening på cirka 4 månader för tillverkning av härdverktyg så har demonstratorer kunnat tillverkas i god tid innan projektavslut. Projekt möten har hållits på månads basis med mer ingående tekniska möten för de olika arbetspaketen. Projektet har möjliggjort ett bra sammarbete mellan industri (GKN, Dynamore), akademi (KTH) och institut (RISE).