Resestipendium 2026 Frankrike, JEC World 2026, 10-12 mars
| Diarienummer | |
| Koordinator | Afterwind AB |
| Bidrag från Vinnova | 15 000 kronor |
| Projektets löptid | mars 2026 - mars 2026 |
| Status | Avslutat |
| Ansökningsomgång | Resebidrag Vinnova 2026 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet handlade om deltagande i JEC World 2026 i Paris, den största globala konferensen inom kompositindustrin. Det uppnådde och i vissa delar överträffade sina mål. Vi etablerade fyra nya nyckelpartnerskap med uppströms och nedströms OEM:er samt materialproducenter, tog steg mot vårt första industriella test och inledde dialoger och utforskande samarbeten med över 25 företag, samtidigt som vi stärkte vårt europeiska nätverk och vår marknadsnärvaro.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet förväntas på lång sikt bidra till ökad kommersialisering genom nya affärer och intäktsströmmar, baserat på de partnerskap och dialoger som etablerats. Det möjliggör inträde på nya marknader och stärker vår position i värdekedjan. Det nära samarbetet med industripartners driver även mer behovsanpassad teknikutveckling, vilket ökar takten i industrialisering och marknadsintroduktion samt stärker vår roll i omställningen mot cirkulära lösningar.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes enligt plan och överträffade i vissa delar förväntningarna. Det byggde på cirka tre månaders förberedelser, från att initiera rätt dialoger till att ta fram provmaterial och strukturera avtal. Aktiviteterna var väl valda och projektet utvecklades enligt, eller snabbare än, plan. Tidsplanen hölls utan större avvikelser och samarbetet fungerade mycket väl.