Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2026 Frankrike JEC 2026 9-13 mars

Diarienummer
Koordinator Grafren AB
Bidrag från Vinnova 15 000 kronor
Projektets löptid mars 2026 - mars 2026
Status Avslutat
Ansökningsomgång Resebidrag Vinnova 2026

Viktiga resultat som projektet gav

Ja, de initiala målen uppnåddes. Projektet genomfördes framgångsrikt, inklusive presentation av innovationen på JEC-mässan och över 30 kvalificerade leads. Dessutom gav projektet viktiga resultat: förbättrade marknadsföringskompetenser i teamet, kundvalidering och feedback, en tydligare bild av marknadspotential och prissättning, bättre produktpositionering samt insikter om innovationens långsiktiga betydelse för kompositindustrin.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet förväntas stärka företagets marknadsposition genom bättre förståelse för kundbehov, prissättning och marknadspotential. Det bidrar till fortsatt produktutveckling baserad på kundfeedback och ökad kompetens inom marknadsföring. På lång sikt kan innovationen få betydande påverkan på kompositindustrins utveckling.

Upplägg och genomförande

Allt genomfördes enligt plan: resa till Paris, boende nära mässan och arbete i montern kl. 9–18 för ett team på tre personer. Vi genomförde aktiv marknadsföring genom planerade möten med målgruppskunder samt passiv genom att ta emot besökare i montern. Under tre dagar samlade vi in över 30 leads som preliminärt kvalificerades. Uppföljningsarbete pågår nu.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 27 mars 2026

Diarienummer 2026-00401