Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2025 Tyskland, Silicon Saxony Days, 15-16 juni

Diarienummer
Koordinator ConScience AB
Bidrag från Vinnova 10 000 kronor
Projektets löptid juni 2025 - juni 2025
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2025

Viktiga resultat som projektet gav

Projektets mål har uppnåtts. Under resan skapades nya kontakter och företaget representerades på den europeiska marknaden. Flera kontakter har lett till pågående samarbetssamtal. På sikt stärker detta vår närvaro i Europa. Som litet företag ser vi möjligheter till samarbete med större aktörer, samt att ta emot kunder med behov av forskning och utveckling. Ökad kännedom kan även attrahera europeiska kunder till Sverige.

Långsiktiga effekter som förväntas

Resan lade grunden för framtida tillväxt i Europa. Nya kontakter skapades och flera har lett till pågående dialoger om samarbete. På längre sikt ser vi ökade möjligheter att samarbeta med större europeiska företag, där vi fokuserar på FoU och specialiserade lösningar. Ökad synlighet väntas också attrahera nya kunder från hela Europa till Sverige.

Upplägg och genomförande

Bidraget beviljades för att täcka resekostnader till Silicon Saxony Days. Under resan planerades även besök hos X-Fab samt två kvällsevent med branschrepresentanter i Sachsen. Alla möten resulterade i konstruktiva samtal med ömsesidig nytta. Flera nya kontakter skapades, och framtida samarbeten diskuterades – samtal som nu fortsätter.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 4 juli 2025

Diarienummer 2025-01324