Resebidrag 2025 Sydkorea, Bio Korea, 6-9 maj
Diarienummer | |
Koordinator | Cellcolabs AB |
Bidrag från Vinnova | 25 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2025 - maj 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Globala samarbeten särskilda insatser 2025 |
Viktiga resultat som projektet gav
Vi nådde de mål vi hade satt upp för projektet - att lära oss mer om den sydkoreanska stamcellsmarknaden, och att träffa relevanta intressenter som kan bli framtida samarbetspartners. Vi har en bättre förståelse för de regelverk som gäller, vilka aktörer som vi borde interagera med och hur den lokala marknaden fungerar. Vi har även fått kontakt med forskare, doktorer, organisationer och företag som kan hjälpa oss att komma in på den Sydkoreanska marknaden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi hoppas och tror att projektet kan leda till att Cellcolabs etablerar sig på den sydkoreanska marknaden - antingen genom gemensamma forskningsprojekt med lokala aktörer eller genom försäljning. Därmed tar vi oss närmare vår mission - att göra mesenkymala stamceller tillgängliga för alla.
Upplägg och genomförande
Vi deltog i bioteknikkonferensen Bio Korea 2025, och det genomfördes som vi hade tänkt oss. Vi deltog i relevanta föreläsningar, presenterade Cellcolabs, hade inbokade möten med potentiella samarbetspartners och nätverkade med de andra bolagen som ställde ut på konferensen. Vi hann även med att besöka två kliniker som kan bli potentiella kunder. Upplägget och tidsplanen gick som planerat, och samarbetet med Business Sweden och våra kontakter på konferensen gick som tänkt.