Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Resebidrag 2024 Japan, Innovation Talk 8 oktober

Diarienummer
Koordinator AAX Biotech AB
Bidrag från Vinnova 24 497 kronor
Projektets löptid oktober 2024 - oktober 2024
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2024

Viktiga resultat som projektet gav

Målen för denna resa uppfylldes. Japan är en viktig marknad för AAX Biotech, eftersom våra målkunder är läkemedels- och bioteknikföretag. AAX Biotechs VD, Maria L. Knudsen, presenterade på Sweden Japan Innovation Talk den 8 oktober, arrangerat av Vinnova, tillsammans med Business Sweden och Sveriges ambassad i Tokyo. Detta evenemang var ett utmärkt tillfälle för AAX Biotech att interagera med intressenter samt att visa upp våra unika teknologier.

Långsiktiga effekter som förväntas

Evenemanget resulterade i fysiska interaktioner och diskussioner med representanter från life science-industrin i Japan, vilket gör att vi kan bygga förtroendefulla långvariga relationer, vilket är avgörande för att göra affärer i Japan. Detta kommer att vara fördelaktigt när vi utökar våra partnerskap till den japanska marknaden.

Upplägg och genomförande

Vår VD höll en presentation vid evenemanget och knöt viktiga kontakter i japanska organisationer. Efter resan kommer vi att hålla kontakten med dessa kontakter via e-post och förhoppningsvis följa upp med webbmöten och framtida besök i Japan, för att fortsätta diskussioner om potentiella partnerskap.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 8 november 2024

Diarienummer 2024-03525