Resebidrag 2020, Israel, 28/1-30/1
Diarienummer | |
Koordinator | debricked AB - DEBRICKED AB, MALMÖ |
Bidrag från Vinnova | 19 247 kronor |
Projektets löptid | januari 2020 - februari 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Att vi som nya aktörer på marknaden ska vidga vårt nätverk. Främja innovation och samarbete mellan Sverige och Israel. Förstå senaste trenderna inom Cyber och hur vi ska placera oss för att bli en global utmanare inom området.
Långsiktiga effekter som förväntas
Vi hittade inspiration om kommande trender inom Cyber och mjukvarusäkerhet för att kunna spetsa vår produkt ännu mer. Samtidigt som vi hade önskat skapa fler kundkontakter/samarbeten. Väldigt lärorik och intensiv resa från början till start. Jag är relativt junior inom Cybersfären och kommer nyligen från universitetet. Intressanta talare och hög nivå på kompetensutbytet. Vi lyckades få intressant information om våra konkurrenter men även spännande diskussioner med potentiella samarbetspartners. Dock inga nya kunder ännu
Upplägg och genomförande
Grymt bra arrangerat av Vinnova och ett stort tack till Tommy som har hållit ihop oss under veckan. Bra upplägg att bara vara på konferensen två av tre möjliga dagar då det inte var extrem stor mässa. Istället fick vi en guidad tur i närliggande företagspark som var intressant, många nya saker som jag tidigare inte kände till angående Israel. Även mycket trevligt med middag hos ambassadören.