REAP UP - Resurseffektivitet och utvärderingsprocesser för använda komponenter
Diarienummer | |
Koordinator | Kungliga Tekniska Högskolan - Kungliga Tekniska Högskolan Inst f maskinkonstruktion |
Bidrag från Vinnova | 750 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2025 - mars 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Accelerera - FFI |
Ansökningsomgång | FFI Accelerera omställningen till hållbara vägtransporter - våren 2025 |
Syfte och mål
REAP UP: Resource Efficiency & Assessment Process for Used Parts ska demonstrera hållbara flöden av utslitna komponenter i fordon där ekonomiska, ekologiska och sociala konsekvenser ska synliggöras. AI-modeller för beslutsunderlag ska utvärderas och förhållas till innovationsbehov hos projektparterna. REAP UP ska identifiera systemgränser, utmaningar och möjligheter inom delsystem, etablera nya samarbeten och gemensamma mål och planer samt beskriva förväntade effekter av en systemdemonstration.
Förväntade effekter och resultat
Projektet ska resultera i en projektplan som definierar syfte med och konsekvenser av en systemdemonstrator för återbruk och återtillverkning av fordonskomponenter. Systemdemonstratorn kommer i nästa steg innebära ett "proof of concept" och påvisa möjligheter och barriärer med ett cirkulärt industriell system för fordon. Såväl ekologiska aspekter som sociala aspekter av systemdemonstratorn tillsammans med en hållbar affärsmodell kommer att illustreras.
Planerat upplägg och genomförande
Pojektet kommer att ha tre arbetspaket utöver AP 0 för koordinering och resultatrapportering: AP 1 fokuserar på systemkartläggning av återbruk i en svensk/europeisk kontext. AP 2 fortsätter med systemkartläggning av återbruk på en tillväxtmarknad. AP 3 innehåller en state-of-art-studie för att identifiera relevanta AI-verktyg för att stödja behovet av rätt beslutsunderlag till de effektiva resurshanteringsprocesser som projektet avser att demonstrera i nästa steg.