Predictive Movement transporter städer landsbygder ett system
| Diarienummer | |
| Koordinator | Luleå tekniska universitet - Luleå tekniska universitet Inst f system- och rymdteknik |
| Bidrag från Vinnova | 5 569 264 kronor |
| Projektets löptid | november 2023 - mars 2026 |
| Status | Avslutat |
| Utlysning | Transport- och mobilitetslösningar - FFI |
| Ansökningsomgång | Transport- och mobilitetstjänster - FFI - hösten 2023 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet syftade till att utveckla en neutral digital plattform för samordning av transporter i glesbefolkade områden så som Norrbotten och Gotland. Arbetet fokuserade på tre målområden: den tekniska utvecklingen av den neutrala samverkansplattformen, affärsmodeller och aktörssamverkan kopplade till transporter, och kunskap om effekter på policy och samhällsnivå. Alla dessa mål anses vara uppfyllda. Samverkan mellan partners och intressenter har lagt en gedigen grund för fortsatt utveckling.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet visade att samordnade transporter kan öka effektiviteten och minska miljöpåverkan, men att framgång kräver tillit, tydliga ansvarsfördelningar och integritetsskyddande lösningar. Strukturella utmaningar, såsom brist på standardiserade data och behov av regional samordning, framhävs som hinder för storskalig implementering. Resultaten ger ett tydligt underlag för nästa steg vad gäller teknik, affärsmodellering och även policyarbete för samordnade transporter i såväl stad som landsbygd.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes i två pilotstudier: P1 i Norrbotten fokuserade på paketleveranser och placering av paketboxar i samverkan med Regionen, kommuner och iBoxen; P2 på Gotland analyserade affärsmodeller för och visualisering av regionala transporter i samverkan med Regionen, Tillväxt Gotland och företagare. Arbetet har framgångsrikt präglats av iterativa processer där tekniska lösningar, affärsmodeller, organisatoriska förutsättningar och samverkan mellan intressenter har utvecklats parallellt.