Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Plasmabehandling för vidhäftning med tryck, Digibond

Diarienummer
Koordinator RISE IVF AB - Avdelning Tillverkning
Bidrag från Vinnova 125 000 kronor
Projektets löptid juli 2020 - oktober 2020
Status Avslutat
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet för SIP LIGHTer - enskilda projekt

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet och målet projektet var kompetensöverföring i form av rutlimning, krav och utvärderingsmetoder samt att utvärdera en definierad plasmabehandlingsmetod som är tänkt att kunna ersätta dagens förbehandlingsmetod av lätta polymera fordonsglas och genom det nå fullgod vidhäftning. Projektet har därför både arbetat med kompetensöverföring och tekniska försök. Resultaten är lovande och relevanta för fortsatt arbete.

Långsiktiga effekter som förväntas

En sammanställning av relevanta krav och utvärderingsmetoder har gjorts liksom plasmabehandling, tryckning och teknisk utvärdering. De försök som gjorts hittills är lovande och de tester som gjorts visar på potential till fortsatt utvärdering av konceptet.

Upplägg och genomförande

Projektet har varit indelat i en teoretisk studie av krav och utvärderingsmetoder följd av praktisk plasmabehandling och tryckning, teknisk utvärdering av erhållna resultat och utvärdering mot de utvärderade kraven. Resultaten är sammanställda i en teknisk rapport.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 11 december 2020

Diarienummer 2020-02443