Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Planering för EIC Accelerator

Diarienummer
Koordinator Safety Bolt AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid oktober 2025 - mars 2026
Status Avslutat
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2025
Ansökningsomgång Planeringsbidrag inför internationell ansökan 2025

Viktiga resultat som projektet gav

Ja, vi hade givet Vinnovas stöd, möjlighet att skapa ansökan och delta i processen för EIC Accelerator. Men stödet gav även resurser för att ytterligare ta vår teknik vidare vilket möjliggjorde fortsatt process med industripartners samt en skarp förfrågan från en av världens största off-shore vind energi bolag som testat tekniken för vindkraftverk samt efterfrågat en stor volym av våra produkter och kan bli avgörande för en global lansering.

Långsiktiga effekter som förväntas

Utvecklingen med partners och potentiella kunder kan vara avgörande för vår kommande kapitalresning och globala lansering

Upplägg och genomförande

Arbetet genomfördes av huvudsakligen av CTO och CEO med hjälp av underleverantörer samt i samarbete med industripartner

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 24 april 2026

Diarienummer 2025-03663