Piffl - En smart och hållbar tjänst för direkt tillgång av fritidsprodukter
Diarienummer | |
Koordinator | Open Play AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | april 2021 - november 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet för projektet var att validera delningsplattformen genom att skapa en friktionsfri och användarvänlig plattform. Vi anser plattformen validerad då återlämningsgraden på aktiviteterna har varit 99.7% över testperioden. Produkten har varit tillgänglig för användare under hela perioden, d.v.s en upptid på 99.9%. Knappt 2000 användare där 20% använder plattformen mer än en gång. Vi har även integrerat så att samtliga grundskolelärare och pedagagoer i Göteborg har fri tillgång till boxarna. Vi har även visualiserat data rörande hyror, hyrtid och liknande.
Långsiktiga effekter som förväntas
Delningsplattformen har blivit väl mottagen och fått spridning i flera kanaler vilket möjliggjort vår utbredning till fler städer under 2022. Vi har även lyckats utveckla stationer som ej kräver extern strömkälla genom solceller och lågkonsumerande låsteknologi. I och med att vi kunnat jobba proaktivt med drift så har vi även kunnat förbättra plattformen för att klara fler användare framöver. Vi har, både under och i slutskedet av projektet analyserat data och ändrat pris-struktur därefter.
Upplägg och genomförande
Vi har utvecklat 90% av tjänsten inhouse och tog in extern hjälp för rådgivning kring juridiska frågor och mjukvarofrågor. Vi sänkte priset under året från 25 kr till 10 kr i timmen för att tydliggöra att tjänsten handlar om tillgänglighet. Tyvärr så fick vi pausa marknadsförings-delen pga pandemin så fick lägga mer krut i kommunikation på hemsida och i våra egna kanaler istället.