Partnerskap för att bana regulatorisk väg för framtidens svampprotein
Diarienummer | |
Koordinator | Mycorena AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | oktober 2019 - juni 2020 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa startups steg 1 (höst 2019) |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att identifiera regulatoriska utmaningar för kommersialisering av Mycorenas svampprotein. Projektet har resulterat i att Mycorena har framgångsrikt registrerats som livsmedelsproducent samt erhållit IP Livsmedelscertifiering. Slutligen har Mycorena lanserat sin första produkt direkt till konsument i slutet av projektet.
Långsiktiga effekter som förväntas
Följande resultat har uppnåtts inom projektet: - Rekommendation från Livsmedelsverket att vi ej behöver genomgå en Novel food-utredning. - Registrering hos Miljöförvaltningen som livsmedelsproducent med godkänd revision. - Erhållit IP Livsmedelscertifiering. - Erhållit V-label Effekten av projektet har varit att Mycorena har kunnat lansera sin första produkt direkt till konsumenter.
Upplägg och genomförande
Projektet delades upp i tre faser: 1. Identifiering av regulatoriska utmaningar. 2. Förberedelse för att överkomma de identifierade utmaningar i fas 1. 3. Produktlansering till konsument. Inom projektet har Mycorena tagit hjälp av en livsmedelskonsult för att snabbt överkomma de utmaningar som uppstod under projektets gång.