Optimering av paketering för resonatorer för att identifiera falskhalsar i paketeringen av storskaliga kvantprocessorer
| Diarienummer | |
| Koordinator | SCALINQ AB |
| Bidrag från Vinnova | 250 000 kronor |
| Projektets löptid | november 2025 - juli 2026 |
| Status | Pågående |
| Utlysning | Framväxande tekniklösningar |
| Ansökningsomgång | Innovativa samarbeten med Singapore inom kvantteknologi för små- och medelstora företag |
Syfte och mål
Det övergripande målet för detta projekt är att addressera frågan "Hur påverkar paketeringen prestandad hos supraledande kvantbitar?". Detta görs genom att testa resonatorer som har betydligt högre Q-värden och är därmed mer känsliga för störningar från omgivningen.
Förväntade effekter och resultat
Utveckla en validerad guideline för hur paketering påverkar prestandan hos resonatorer, och på så sätt hitta de mest lämpliga sätten att paketera storskaliga kvantprocessorer.
Planerat upplägg och genomförande
I projektet kommer vi undersöka olika aspekter av paketeringens påverkan. Först genom simulationer, och sedan genom att validera dessa med hjälp av resonatorer. Detta ger oss förståelse för de faktorer som begränsar resonatorns prestanda.