Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Ökad trafiksäkerhet och minskad miljöbelastning genom AI-optimerad saltspridning.

Diarienummer
Koordinator Klimator AB
Bidrag från Vinnova 150 000 kronor
Projektets löptid januari 2026 - april 2026
Status Avslutat
Utlysning Avancerad digitalisering - Industriell behovsdriven innovation
Ansökningsomgång Samarbeten med USA inom AI, digital infrastruktur och cybersäkerhet

Viktiga resultat som projektet gav

Enligt definierade mål i ansökan. 1) JA - Första Trafikverket i USA har aktivt deltagit i första steget av demonstrator. 2) JA - Första versionen av Demonstrator är igång. 3) Under arbete, redovisas 1-3 Juni i Maine. • JA - samtliga projektpartners, Trafikverk, Systemintegratörer och dataleverantörer kommer att delta i ansökan för steg 2. • Ja - under färdigställande. Ska diskuteras och beslutas i närtid.

Långsiktiga effekter som förväntas

En fortsättning inom ramen för ansökan till "USA-samarbeten inom AI, digital infrastruktur och cybersäkerhet" - där alla parter både investerar tid och eget kapital för version 2 - en fullskalig demonstrator i USA. Demonstrator Version 2 - skapar förutsättningar för andra trafikverk och städer i USA att investera i Svensk teknologi. Många ser fördelarna - men vill se i verkligheten, och 32 delstater med vinterväder och städer finns en fin framtid för svensk tech.

Upplägg och genomförande

Förberedelser omfattade pilotval och systemintegration. Målet var ökad trafiksäkerhet och bättre vinterdrift. Genomförande av demonstrator för digitaliserad vinterdrift och test av AI baserade lösningar. Yttre faktorer som påverkat projektet är bland annat USA´s förändrade syn på tullhantering vilket skapat förseningar. Alla deltagande projektparter har levererat på sina arbetspaket och samarbetet har fungerat utmärkt. Erfarenheterna tas med till fas 2 som planeras till kommande vinter.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 19 maj 2026

Diarienummer 2025-04733