Nitratrening i subarktisk miljö
| Diarienummer | |
| Koordinator | IVL Svenska Miljöinstitutet AB |
| Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
| Projektets löptid | november 2025 - maj 2026 |
| Status | Pågående |
| Utlysning | Impact Innovation Water Wise Societies - Programspecifika insatser |
| Ansökningsomgång | Impact Innovation: Förverkliga innovativa lösningar med kund inom Water Wise Societies 2025 |
Syfte och mål
Vid brytning av malm används kvävebaserade sprängmedel och det är oundvikligt att odetonerade sprängämnesrester även spill kommer i kontakt med vatten i gruva och förädlingsprocess varvid nitrat tvättas ut till processvattnet. Målet med projektet är att ta fram en hållbar kvävereningslösning för LKAB i Kiruna och göra en plan för framtida försök.
Förväntade effekter och resultat
Förväntade resultat med projektet är tvåfaldigt 1) att på skrivbordet ta fram en hållbar kvävereningslösning för LKAB i Kiruna som bygger på förfällning, kombinerat med denitrifikation och fosforrening, 2) ta fram en plan för att testa reningsupplägget.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet genomförs i två arbetspaket. Arbetspaket 1 avser statusbedömning och dataunderlag och innehåller: (1) Sammanställning av mätdata, tidigare utredningar och försök, (2) Workshop och platsbesök i Kiruna om erfarenheter och möjligheter, (3) Sammanställning av status i rapportform, (4) Val av processutformning. Arbetspaket 2 avser Planering av försök och i det ingår att identifiera var utrustning finns tillgänglig, val av lokalisering av försök och underlag till ett steg 2-projekt.