Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Näringslivets internationella forsknings- och innovationssamarbeten - förstudie om eventuell verktygslåda

Diarienummer
Koordinator Lunds universitet - Lunds universitet Ekonomisk-historiska institutionen
Bidrag från Vinnova 500 000 kronor
Projektets löptid december 2021 - april 2022
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet med förstudien är att undersöka svenska företags behov av stöd när de bedriver internationella FoI-samarbeten. Vår analys visar att det finns ett tydligt och brådskande behov för redskap eller verktygslåda som hjälper företag att navigera ett komplext internationellt forsknings- och innovationslandskap. Vi presenterar några förslag på hur relevanta reskap och verktyg skulle kunna utvecklas och vad de skulle kunna bestå av.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vår analys visar att det finns ett tydligt och brådskande behov för redskap eller verktygslåda som hjälper företag att navigera ett komplext internationellt forsknings- och innovationslandskap. Förstudien ger även input till hur en verktygslåda skulle kunna utvecklas och vad den bör innehålla

Upplägg och genomförande

Studien baseras på intervjuer med företag och bidrag från en referensgrupp bestående av aktörer med relevant kompetens inom FoI, internationellt samarbete och om behov i näringslivet. Vår undersökning av hur andra länder har agerat i denna fråga baseras likaså på intervjuer, policydokument och analyser.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 27 juni 2022

Diarienummer 2021-04406