Marknadslansering och spridning av innovativt verktyg för klimatsmarta tjänsteresor
Diarienummer | |
Koordinator | yeheGO AB |
Bidrag från Vinnova | 900 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2021 - februari 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 2 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Yehego utvecklar nästa generations onlinebokningsverktyg med syfte att sporra företag och anställda till klimatsmarta val vid bokning av tjänsteresor. Syftet med projektet har vart att utveckla Yehegos MVP till första version av kommersiell produkt. Genom att parallellt utveckla produkten och genomföra pilot var vår ambition att ta in kundinsikter allteftersom och utveckla produkten i enlighet med kunders behov.
Långsiktiga effekter som förväntas
Tack vare vårt iterativa arbetssätt lyckades vi under projektet få en full förståelse för kundbehovet och därmed kunde vi bygga vår produkt i enlighet med kundbehov. Betalningsviljan har bekräftats från både pilotkunder såväl som presumtiva kunder och under våren kommer dedikerade säljansansatser påbörjas. Då bolaget bygger en hållbarhetsplattform som syftar till att få företag att dels resa mindre men också resa grönare så kommer detta följas noggrant övertid och utgöra en USP med Yehegos plattform.
Upplägg och genomförande
Genom att parallellt utveckla produkten och genomföra pilot med pilotbolag har vi kunnat ta in kundinsikter allteftersom och utveckla produkten i enlighet med kunders behov. Detta arbetssätt har möjliggjort att bidraget endast har gått till de nödvändiga funktionerna för att nå en kommersiellt säljbar produkt. Tack vare de utvecklingssteg vi tagit under projektet har vi dessutom kunnat säkra externt kapital från befintliga och nya investerare vilket också var en viktig milstolpe i projektet