Ljud för nudging till hållbara finansiella beslut (SOUNDNUDGE)
Diarienummer | |
Koordinator | Linköpings universitet - Linköpings universitet Inst f beteendevet & lärande IBL |
Bidrag från Vinnova | 4 995 150 kronor |
Projektets löptid | mars 2022 - juni 2025 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Forskning om finansmarknader |
Ansökningsomgång | Forskning om finansmarknader 2022-2024 |
Viktiga resultat som projektet gav
Hur kan vi hjälpa konsumenter att fatta hållbara finansiella beslut? I detta interdisciplinära projekt med deltagare från psykologi, beteende-ekonomi, kognitionsvetenskap, teknikutveckling och finansiella aktörer undersöktes om ljud kan användas som en kanal för att stötta (nudga) hållbara finansiella beslut. Kunskapen och verktygen som tagits fram i detta projekt ökar kunskap om hur hållbara finansiella beslut kan stöttas och skapa attraktiva upplevelser för bankkunder.
Långsiktiga effekter som förväntas
De verktyg och resultat som framkommit i projektet är goda exempel "cases" på hur ljud (som typiskt är en underskattad informationskanal) kan användas för att göra det lätt för konsumenter att göra det rätt. Det finns en potential att skala upp detta både inom bankdomänen och i andra konsumentdomäner både fysiskt och digitalt. Långsiktigt finns det en stor potential att ett användande av teknik för hållbara beslut kan ha avsevärda ackumulerade positiva effekter både på individer och samhället.
Upplägg och genomförande
För att utveckla ny kunskap om ljudnudges för finansmarknaderna använde projektgruppen gemensamt en interaktiv metod där vi genomförde omfattande granskningar, utvecklade ett gemensamt designramverk och definierade primära psykologiska hinder för hållbara val på finansmarknaderna och målbeteenden för beteendeinterventioner. Denna framgångsrika process förlitade sig på insatser från akademiska och industriella partners för att uppnå vetenskapligt giltiga resultat som samtidigt kunde tillämpas.