Låt musikstudenter och lärare spela tillsammans igen med "Aloha" (en plattform för låg-latens audio)
Diarienummer | |
Koordinator | Modern Ancient Instruments Networked AB |
Bidrag från Vinnova | 1 000 000 kronor |
Projektets löptid | juli 2020 - mars 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovationer i krisens spår |
Ansökningsomgång | Omställning av samhälle, verksamheter och produktion i spåren av coronaepidemin |
Viktiga resultat som projektet gav
När Coronapandemin slog till behövde KMH snabbt ställa om till digital undervisning. Då blev behovet tydligt digitala verktyg med låg ljudfördröjning för musikundervisning, repetitioner och framträdanden, där musikerna behöver spela synkroniserat men inte kan träffas. Elk:s Aloha-utrustning möjliggör precis detta. Ljudet överförs via internet mycket snabbare än en dator eller telefon klarar. Elk har samarbetat med KMH för att använda och markant förbättra hårdvaran och mjukvaran.
Långsiktiga effekter som förväntas
KMH:s studenter och personal har löpande använt Aloha för undervisning, forskning, och musikaliska samarbeten på distans, som alla hade varit omöjliga utan Aloha. Även efter projektets avslut, fortsätter KMH att använda Aloha-dosorna i sin dagliga verksamhet. Nya samarbeten har nu också precis påbörjats, för samspel mellan avlägset belägna akademiska institutioner och KMH, som tidigare varit omöjliga. Projektet har visat att tekniken kan revolutionera undervisning i musik på distans.
Upplägg och genomförande
Under projektets första fas har gruppen på KMH genomfört tester, med en grupp improviserande sångare samt två lärare, i nära kontakt med Elk. En bredare testning följde, där lärare och studenter bjudits in att testa och bidra med respons. Mycket värdefull återkoppling till Elk Audio har resulterat i en förbättrad teknologi och upplevelse. I projektet ingick också insamling av information om hur de som använder Aloha upplever musicerandet, vilket utgör grunden för en kommande forskningsstudie.