Kollektivtrafik för alla (även) i landsbygd
Diarienummer | |
Koordinator | Ånge kommun - Ånge kommun Näringslivskontoret |
Bidrag från Vinnova | 883 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2024 - april 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Framtidsprototyper inom hållbar mobilitet |
Ansökningsomgång | Gestalta framtidens hållbara lösningar inom mobilitets- eller matsystemet |
Syfte och mål
Ånge kommun, beläget i Norrlands inland, står inför en spännande omvandling mot en mer hållbar och inkluderande framtid när det gäller mobilitet. Genom att skapa ett framtidsscenario kan vi visualisera hur samhället kan förändras och adressera dagens utmaningar på ett effektivt sätt. Målet för projektet är att ta fram hållbara mobilitetslösningar för arbets- och skolpendling, fritids- och ärenderesor, anpassade för Ånge kommuns geografi och människors behov.
Förväntade effekter och resultat
I ett tidigt skede i arbetet med att utveckla en tillgänglig kollektivtrafik för alla även i landsbygd så tydliggjordes de effekter som Ånge kommun vill uppnå med projektet - jämlik tillgång, minskad klimatpåverkan, förbättrad folkhälsa samt attraktivare orter, kommun och region. Det är också de resultat som projektet vill se på lång sikt.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet delas in i tre arbetspaket och under respektive arbetspaket finns ett antal faser. Under arbetspaket 1 arbetar projektet med mobilisering och konkretisering av mål och vision. I arbetspaket 2, som är det största och mest resurskrävande delen i projektet, så arbetar projektet med analys, medskapande och prototyp. I det tredje och sista arbetspaketet ingår konceptskapande, demonstration och kommunikation. I samtliga delar är projektets alla tre parter medverkande och projektet genomförs i nära samarbete med lokalsamhällets olika aktörer.