Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Kollektivtrafik för alla (även) i landsbygd

Diarienummer
Koordinator Ånge kommun - Ånge kommun Näringslivskontoret
Bidrag från Vinnova 883 000 kronor
Projektets löptid maj 2024 - april 2025
Status Avslutat
Utlysning Framtidsprototyper inom hållbar mobilitet
Ansökningsomgång Gestalta framtidens hållbara lösningar inom mobilitets- eller matsystemet

Viktiga resultat som projektet gav

Målet var att med användarnas behov i centrum utveckla hållbara mobilitetslösningar för pendling och fritidsresor i Ånge kommun. På kort sikt skapade vi en konceptportfölj enligt framtidsvision 2030; på lång sikt banar vi väg för ordinarie verksamhet. Sex koncept gav nio utredningsscenarier analyserade mot centrala parametrar. Fritidsbussprototypen formades med vårdnadshavare och unga och pilotas med start hösten 2025.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektets lösningar stödjer Ånge kommuns mål om tillväxt, attraktiva boenden och hållbar industri. Genom anropsstyrd trafik och fritidsbuss stärks pendling, lokal tillgänglighet och social inkludering. Insatserna främjar 10-minutersorter, grön omställning och hållbara samhällen och livsmiljö för de boende i Ånge. För att realisera visionen krävs fortsatt utredning, pilottester och involvering av invånare och beslutsfattare.

Upplägg och genomförande

Uppstart i Ånge i juni 2024 med 3 IUS-, 3 kommun- och 4 Din Tur-deltagare. Veckovisa projektgruppsmöten hölls, scenarier utreds fortlöpande. Telefonintervjuer med vårdnadshavare och ungdomar genomfördes i december, prototypkartan och 3D-modeller togs fram dec–jan. Löpande dialog fördes med bl.a. Länstrafiken Jämtland och K2. En långtidsfrånvaro hos kommunkontakt påverkade tidplan och genomförande något.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 3 juni 2025

Diarienummer 2024-00707