IPR-utvärdering av en innovativ hjärnanalysplattform för industriella applikationer
Diarienummer | |
Koordinator | InnoBrain AB |
Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
Projektets löptid | november 2019 - april 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Utforska livskraftiga IP-strategier för att hantera de immateriella tillgångarna och skapa en långsiktig färdplan mot varumärkesbyggnaden och säkerställa konkurrenskraften på den globala marknaden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultatet var enligt våra förväntningar från projektet. Vi har fått två rapporter och en halvdags workshop för att diskutera och bättre förstå vår position på marknaden ur IP-perspektiv. Det gav oss också nödvändiga verktyg och nödvändiga beslut för att implementera resultaten i vår företagsstruktur.
Upplägg och genomförande
Projektets utformning fungerade mycket bra enligt Vinnovas förslag; den bestod av tre delar. Del A: Identifiering av de nuvarande och potentiella immateriella tillgångarna. Del B: Screening och landskapsarkitektur av företagets IP-situation på marknaden. Del C Utveckling av strategi och plan för implementering samt identifiering av risker. Sammanfattning och handlingspunkter baserade på de genomförda analyserna tillhandahölls också.