IP-strategi för Tribotextil AB
Diarienummer | |
Koordinator | Tribotextil AB |
Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2019 - november 2019 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Företaget utvecklar en ny industritextil som ersätter smörjmedel vid pressning av tunnplåt. Ny teknik och kunskap utvecklas parallellt med produktutvecklingen och företaget har därför utvecklat strategier för immaterialrätter och know-how till syfte att stärka företagets affärsverktyg, konkurrenskraft, värde och affärsmässiga ställning. Såväl tidigare kända immaterialrätter och know-how, som nya identifierade, har tillsammans bildat en plattform för värdeskapande och tillvaratagande av dessa möjligheter.
Långsiktiga effekter som förväntas
En IP-strategi har utvecklats för Tribotextil AB. Den utvecklade strategin för immaterialrätter är nödvändig och ett viktigt affärsverktyg som skydd för företagets nuvarande och framtida utvecklade produkter, tillverkningsprocesser och know-how samt stärker företagets konkurrenskraft. IP-strategin implementeras i företagets verksamheter och utgör plattform för olika industriella och affärsmässiga samarbeten. IP-strategin tydliggör värden i företaget och underlättar också företagets fortsatta finansiering.
Upplägg och genomförande
Kartläggning har genomförts av befintliga och nya immaterialrätter och know-how avseende såväl produkten som tillverkningsprocessen samt skydd vid olika industriella och affärsmässiga samarbeten. Arbetet har innefattat tre delmoment: A) Identifiering och analys av immaterialrättsliga tillgångar och övrig know-how. B) Omvärldsanalys och identifiering av andra aktörer. C) Framtagande av IP-strategi inkl. plan för genomförande, upprätthållande och utveckling av immateriella värden. Utveckling och skydd av know-how är en viktig del.