Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

IP-check TEXEL Energy Storage AB

Diarienummer
Koordinator TEXEL ENERGY STORAGE AB
Bidrag från Vinnova 100 000 kronor
Projektets löptid augusti 2020 - november 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet och målet för projektet var att ta fram en långsiktig strategi som säkerställer TEXELs immateriella tillgångar och samtidigt bidrar till tillväxt för bolaget.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi har i projektet utformat ett strategidokument kring hur vi framöver kan och bör hantera IP inom bolaget. Vi har också tagit fram ett dokument som kommer att vara ett centralt dokument i bolagets framtida strategier vad gäller immateriella rättigheter som kommer att vägleda bolaget för att maximera tillväxt.

Upplägg och genomförande

Projektet har utförts i olika steg där Zacco inledde med förarbete som sedan gick över till identifiering av nuvarande position för TEXEL. Därefter följde kompletterande analyser i samråd med TEXEL vilket mynnade ut i ett IP-strategidokument som sammanfattar vår situation och en plan för hur vi ska hantera immateriella tillgångar.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 11 december 2020

Diarienummer 2020-02410