Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Industrianpassad simulering av induktionsugnar (MagnHeato)

Diarienummer
Koordinator SWERIM AB
Bidrag från Vinnova 593 000 kronor
Projektets löptid november 2024 - juni 2025
Status Pågående
Utlysning Impact Innovation Metals & Minerals - Programspecifika insatser
Ansökningsomgång Impact Innovation: Genomförbarhetsstudier inom tekniska insatsområden i programmet Metals and Minerals

Syfte och mål

Målet med projektet är att samla kunskap och formulera en strategi för industrianpassad simulering av värmning med induktion. Målet är även att vid slutfört projekt ha en tydlig plan för fortsatt arbete i ett fullskaligt projekt för att kunna färdigställa en industrianpassad simuleringsmjukvara.

Förväntade effekter och resultat

Projektet kommer inkludera en litteraturstudie och behovsanalys fokuserad på numeriska simuleringar av induktionsuppvärmning inom ståltillverkning. En sammanställning av förutsättningar för att utveckla en industrianpassad simuleringsprogramvara, samt utvalda metoder med störst praktisk tillämpbarhet är projektets förväntade resultat. En projektplan för ett fullskaligt projekt kommer att föreslås för att färdigställa en industrianpassad programvara för modellering av induktionsvärmning.

Planerat upplägg och genomförande

Swerim leder arbetet och samlar kunskapen som krävs för att uppnå de önskade resultaten och förväntningarna i projektet. Industriparterna bidrar i den behovsanalys och kartläggning av befintliga styrsystem och beräkningsmodeller som används idag. Alla parter kommer samarbeta för att samla in data och underlag för verifieringsförsök. I den mån det är möjligt kommer modeller att testas i en beräkningsmiljö som sätts upp av Swerim.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 13 november 2024

Diarienummer 2024-02735