Identifiering av nya immunmodulerande målmolekyler för immunterapi av cancer
Diarienummer | |
Koordinator | Alligator Bioscience AB |
Bidrag från Vinnova | 1 664 182 kronor |
Projektets löptid | januari 2015 - december 2016 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet hade två huvudsakliga mål: 1) att etablera en metodik som ligger till grund för en teknologiplattform för identifiering av nya immunmodulerande målproteiner och 2) att identifiera och karaktärisera immunreglerande målproteiner med potential inom immunterapi av cancer.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har resulterat i etablering av ett flertal laborativa metoder som behövs för att etablera en teknologiplattform för identifiering av immunmodulerande proteiner. Dessa metoder inbegriper isolering och kultivering av olika relevanta cellpopulationer samt analys av cellers fenotyp och funktion med transkriptomik, flödescytometri och funktionella analyser. Vidare har ett antal potentiellt intressanta målproteiner identifierats för fortsatt karaktärisering.
Upplägg och genomförande
Projektet bestod av två delprojekt, där vart och ett använde olika metodik för identifiering av målproteiner. De två delprojekten bestod av väl definierade arbetspaket och beslutspunkter. Syftet var att prioritera resurserna på det delprojekt med störst potential att nå projektmålen, samt att ha möjlighet att vid behov justera projektplanen. Projektet genomfördes därmed på ett effektivt sätt och nådde flera av de uppsatta målen.