Histatin 5-membran växelverkan: Vikten av laddningsreglering
Diarienummer | |
Koordinator | Lunds universitet - Teoretisk kemi |
Bidrag från Vinnova | 400 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2020 - juni 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Forskningsinfrastrukturer - nyttiggörande och samverkan |
Ansökningsomgång | Kompetensuppbyggnad för doktorander kring industrirelevanta neutron- och synkrotronbaserade analysmetoder - våren 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att undersöka vikten av laddningsreglering när antimirkobiella peptider, såsom salivproteinet Histatin 5, växelverkar med cellmembran med hjälp av neutronreflektvitetsmätningar. För detta ändamål designades ett antal olika varianter av Histatin 5 med olika antal histidiner. Vi har använt oss av en kombination av experiment, som neutronreflektivitet, QCM-D och ellipsometri och datorsimuleringar för att förstå detta.
Långsiktiga effekter som förväntas
Tidigare mätningar har visat att Histatin 5 transporteras genom bilagret och bildar en "kudde" och lyfter bilagret från ytan. Vår hypotes var att denna "kudde" var beroende på antalet histidiner i primärsekvensen. I maj, juli och september 2021 har vi mätt neutronreflektivitet på Figaro, D17 och SuperAdam, ILL, Grenoble. Projektet är pågående och preliminära analyser indikerar spännande resultat som vi kommer att arbeta vidare på för att studera mål (ii) och (iii) också.
Upplägg och genomförande
QCM-D mätningar har genomförts för alla designade varianter, både för att studera interaktionen med en bar kiselyta, samt med ett bilager med 10% negativa laddningar. Utöver detta har även ellipsomtrimätningar gjorts för att studera interaktionen med en bar kiselyta. Sekundärstrukturen av alla varianter har studerats med CD spektroskopi. Datan har sedan analyserats med BeStSel. Analys av neutron reflektivitetsmätningar är pågående.