Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Flygburna multistatiska radarsystem 2

Diarienummer
Koordinator Saab AB
Bidrag från Vinnova 4 580 000 kronor
Projektets löptid september 2024 - juni 2028
Status Pågående
Utlysning NFFP8 - Stärkt svensk flygteknisk forskning och innovation
Ansökningsomgång Stärkt svensk flygteknisk forskning och innovation - NFFP8: Utlysning 2

Syfte och mål

Målet med projektet är att studera och föreslå metoder som kan användas för flygburen multistatisk radar (FMR). Forskningen inkluderar nya metoder som minskar beroende av en planeringsfas och förplanerade flygmönster, samtidigt som de tillåter mer flexibla radarvågformer och slutligen färre antaganden om markreturer, målsignaler och direktsignaler. Detta öppnar upp för ett större operativt användningsområde och flexibilitet för en FMR. Detta öppnar också för kapabla FMR som kan installeras på ett brett utbud av flygburna plattformar; från små drönare till stora flygplan.

Förväntade effekter och resultat

Projektet kommer att stödja till att omvandla tidigare utmaningar och begränsningar till möjliggörare för en FMR. De förväntade resultaten är metoder som effektivt kan extrahera information för alla plattformar i en FMR. Detta åstadkoms genom att utnyttja information i vad som tidigare har varit begränsande utmaningar i form av direktsignal, markreturer och målsignaler. Projektet stärker båda partners expertis inom avancerade metoder för FMR-system. Detta bidrar i sin tur till Chalmers position inom detta område och till Saabs konkurrenskraft för avancerade radarsystem.

Planerat upplägg och genomförande

Projektgenomförandet inkluderar en grundläggande modellering av problemet. Problemomfattningen betraktas både ur ett operativt och tekniskt perspektiv. Det operativa perspektivet innebär att identifiera relevanta scenarier för en FMR, medan det tekniska perspektivet bygger på modeller och metoder från tidigare projekt (från NFFP7, NFFP8 Call1 och andra av Saabs akademiska samarbetsprojekt). I projektet ingår regelbundna möten mellan parterna. Det kommer också att innehålla workshops och seminarier för spridning och diskussion av resultat, både på Chalmers och på Saab.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 18 september 2024

Diarienummer 2024-01262