Färdplan för Sverige - bioteknik och mat
| Diarienummer | |
| Koordinator | FBL Innovation ek för |
| Bidrag från Vinnova | 690 000 kronor |
| Projektets löptid | april 2026 - november 2026 |
| Status | Pågående |
| Utlysning | Ett nytt recept för matsystemet - uppbyggnadsfas |
Syfte och mål
Färdplanen ska identifiera vägen från ett nuvarande läge till ett önskat framtida mål genom tydliga milstolpar och aktiviteter, samt fånga den underliggande potentialen för ny fermenterad mat i Sverige. Projektet har två huvudsakliga mål: 1. Mobilisering av industrin samt identifiering av behov, intresse och kunskapsläge hos aktörer som är viktiga för ett genomslag av ny fermenterad mat. 2. En färdplan för ny fermenterad mat och dess potential i Sverige, som kan delas med relevanta aktörer.
Förväntade effekter och resultat
Färdplanen förväntas leda till en bättre fokusering och överblick hur olika initiativ och satsningar bättre kan gynna industrins möjligheter och bättre involvera industrin på ett aktivt sätt. Färdplanen ska även förtydliga kunskapsläget om hur vi kan ta oss framåt mer konkret till en önskvärd och möjlig framtid. Industriworkshoparna som genomförs förväntas leda till en mobilisering och samla relevanta näringslivsaktörer.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet innehåller följande huvudmoment: 1.Förberedande arbete och inbjudan av företag. Påbörja insamling av referensmaterial och omvärldsdokument. Forma specifika frågeställningar och forma innehåll för dialogerna. 2. Genomförande av 4 industriworkshops och dialogmöten. 3. Sammanställning av workshop, desktop-research och kompletterande intervjuer 4. Produktion av slutrapport. Den exakta tidsplanen kan behöva justeras något för att bättre passa företagens möjlighet att delta.