Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Eventhotell i Sverige AB - Proof of concept

Diarienummer
Koordinator Eventhotell i Sverige AB
Bidrag från Vinnova 325 000 kronor
Projektets löptid december 2019 - mars 2020
Status Avslutat
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet för SIP LIGHTer - enskilda projekt

Viktiga resultat som projektet gav

Vi fick tack vare Vinnovaprojektet ny information om komplexiteten i att göra en enkel tillverkning. Vi har en mycket högre kunskap och erfarenhet i bolaget. Jämför vi första testet med det tredje testet som skall utföras så är kvalitén och detaljkunskapen på en helt annan nivå. Utöver detta vet vi nu vilka krav vi måste ställa på tillverkningsprocessen, lokalen, personal, verktyg mm. Vi har sett och insett våra styrkor och svagheter samt fått en motivation att driva utvecklingen vidare. Intresset och behovet är fortsatt mycket stort och uppmärksamheten vi fått visar att produkten behövs.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi har, tack vare projektet, en verifierad och konstruerad produkt. Tack vare, och delvis syftet med, projektet har vi också: - Fått uppslag till alternativa konstruktioner som vi kan använda oss av. - Knutit kontakter med leverantörer och konsulter intresserade av framtida samarbete. - Skapat en förståelse för personalens roll. - Omfattande information om hur lokalen måste vara utformad. - En reell produkt att visa partners, kunder, intresserade och leverantörer. - En produkt att kunna testa motståndskraften mot väder och vind samt kunna mäta de påfrestningar den utsätts för.

Upplägg och genomförande

Efter startmötet förbereddes lokal, verktyg och vagnar. Varje moment har dokumenterats i en tidsbok med noteringar om problem och förbättringar. Under projektets gång har vi tyvärr bytt projektledare och produktionsansvarig. Då de nya var realitivt insatta gick det bytet bra. Däremot har vi använt oss av inhyrd personal där vår erfarenhet av detta tyvärr har varit negativ. Vi upplevde problem med att byta personal då kraven på personalen var relativt omfattande. Varje personalbyte var en ansträngning för produktionen i tappad fart och kvalité. Personalomsättning bör undvikas.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 24 april 2020

Diarienummer 2019-05263