Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Euraxess Samverkansprojekt 2023-2025

Diarienummer
Koordinator Linköpings universitet - Linköpings universitet, Internationella enheten
Bidrag från Vinnova 3 750 000 kronor
Projektets löptid november 2022 - december 2025
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Som helhet har projektet levererat de mål som satts upp i början av projektet. Då projektet är av en föränderlig natur, som påverkas av den kontext det befinner sig i, så har vissa av målen nedprioriterats till förmån för nya satsningar (allt detta i dialog med Vinnova). Projektet bidrog i större utsträckning med påverkansarbete och att nå ut med situationen för internationella forskare i Sverige än vad som hade kunnat förutses vid projektstart.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi ser att det resultat som skapats i projektet kommer ge långsiktiga effekter på internationella forskares möjligheter till att etablera sig i Sverige och utveckla sin karriär här. Vi ser att många fler intressenter har fått upp ögonen för utmaningar internationella forskare ställs inför när det kommer och ska etablera sig i Sverige och detta ser vi kommer ge ringar på vattnet för att bättre förutsättningar skapas, av fler inblandade.

Upplägg och genomförande

Projektet har drivits av två personer på Linköpings universitet, som i tät dialog med kontaktperson på Vinnova har utformat handlingsplaner och prioriteringar på ett agilt sätt. När projektet startade var slutmålet inte helt känt, mer än att kontinuerligt jobba för att skapa bättre förutsättningar för internationella forskare att etablera sig i Sverige. Därav har vi under vägen istället tagit upp den ursprungliga handlingsplanen för att utvärdera så att vi lägger kraft på rätt saker.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 30 januari 2026

Diarienummer 2022-02936