En nordisk logistik-testbädd i Silicon Valley
Diarienummer | |
Koordinator | LOGTRADE TECHNOLOGY AB |
Bidrag från Vinnova | 912 000 kronor |
Projektets löptid | september 2019 - mars 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet och syftet med projektet var att skapa en pilot av ett smart uppkopplat cirkulärt logistiknätverk, som fungerar som en testbädd för nordiska och lokala startups i Silicon Valley att koppla upp sig mot för att testa sin affärside eller produkt i reell miljö. Systemet testades med matvaruprodukter eftersom de har kort livslängd, där mindre butiker och restauranger och cafeer kan flytta den mat som inte blir såld till nya platser där behov uppstår, och på så vis minska matsvinnet i kedjan. I detta projekt har 7 startups, 11 SMEs och 3 stora företag involverats i USA och senare även i Sverige
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet resulterade i en fungerande metodik för hur stora och små företag kan samverka kring reella behov som uppstår när system inte är effektiva vilket skapar svinn. Dessa förutsättningar som pilottesterna bidragit till där mindre aktörer samverkat med stora aktörer har skapat trovärdighet på en nationell och internationell marknad. De större aktörer som deltagit har fått möjligheten att testa sin teknik med aktörer de annars inte fått möjlighet att samverka med, vilket bidragit till fortsatta samarbeten med bl.a. liknande tester med samma metodik i Stockholm, Lund och Malmö.
Upplägg och genomförande
Projektet var uppdelat i tre faser,1) föreberedande/involvera parter, 2) utföra pilot och sen 3) dokumentera analysera och sprida resultat. Projektet utförde flera pilottester i USA och senare i Sverige och har även involverat fler parter där tester nu fortsätter självgående i Bay Area, Ihoa och Sverige. Metodiken har dokumenterats och förfinats vilket möjliggjort att sätta upp liknande testbäddar på andra platser. Samarbetet mellan IBM, Ericsson och Logtrade har fortsatt och är pågående.