EBER Track Lab minskar solkurvor
Diarienummer | |
Koordinator | EBER DYNAMICS AB |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2015 - november 2015 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Solkurvor är ett allvarligt problem under varma dagar på järnvägen. En viktig parameter som delvis avgör om en solkurva kan uppkomma är rälsens spänningsfria temperatur. Det finns i dagsläget bara trafikstörande och dyra sätt att mäta denna parameter. Projektet har tagit fram och testat en ny givarkonfiguration som på ett nyskapande sätt i förlängningen gör det möjligt att bestämma rälsens spänningsfria temperatur och därmed minska risken för att en solkurva kan uppkomma. Projektets mål har uppfyllts.
Långsiktiga effekter som förväntas
Givarkonfigurationen med tillhörande elektronik och mekanik har konstruerats och testats. Utrustningen har fungerat som planerat.
Upplägg och genomförande
En underleverantör specialiserad på denna typ av mätningar har utfört arbetet med prototypen. Samarbetet har fungerat mycket bra. Infranord har ställt upp med sina resurser för att genomföra testmätningarna. Utvärdering har genomförts i samarbete.