EA-CDD - Edge-baserad agentisk AI för kritiska designbeslut
| Diarienummer | |
| Koordinator | Intended Future AB |
| Bidrag från Vinnova | 150 000 kronor |
| Projektets löptid | januari 2026 - april 2026 |
| Status | Avslutat |
| Utlysning | Avancerad digitalisering - Industriell behovsdriven innovation |
| Ansökningsomgång | Samarbeten med USA inom AI, digital infrastruktur och cybersäkerhet |
Viktiga resultat som projektet gav
Samtliga mål uppnåddes och förväntningarna överträffades. Vi etablerade samarbete med University of South Carolina och Center for Industry Solutions, med tillgång till robotlabb och humanoida robotar. Alla planerade möten genomfördes under NVIDIA GTC och Nordic Innovation House, plus oplanerade möten med investerare och forskare. Ny pitch deck togs fram och utveckling av vår självlärande agentarkitektur påbörjades. Projektet ledde till seedrundediskussioner med två investerare.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har lagt grunden för MIMIQ, ett steg 2-projekt där vår självlärande Agentic AI placeras på edge-hårdvara inuti humanoida robotar vid University of South Carolina. Roboten lär sig genom att observera och samtala med specialister, precis som en nyanställd lärling. Målet är att skapa en ny kategori av industriell AI: en självförbättrande digital expertmedarbetare i fysisk form. Samarbetet öppnar även vägen för en seedrunda och etablering av ett amerikanskt dotterbolag.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes i tre arbetspaket. I AP1 kartlade vi partners, förberedde demos och bokade möten. I AP2 genomfördes alla möten under NVIDIA GTC och Nordic Innovation House. Tidsplanen hölls. Oväntat fick vi fler möten än planerat, bland annat med riskkapitalbolag och forskare vi inte räknat med, vilket gav bredare kontaktnät och starkare resultat. I AP3 färdigställdes samarbetsavtal och steg 2-ansökan. Samarbetet med Vinnova och Nordic Innovation House fungerade utmärkt.