Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Distribuerade AI-agentarkitekturer för 6G-robotstyrning

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE AB - Digitala System
Bidrag från Vinnova 99 946 kronor
Projektets löptid februari 2026 - september 2026
Status Pågående
Utlysning 6G - Kompetensförsörjning
Ansökningsomgång 6G - Handledning av examensarbete

Syfte och mål

Projektet syftar till att designa och validera en vetenskapligt ny multi-agent VLA-arkitektur (Planner, Controller, Safety) för robotstyrning. Huvudsyftet är att skapa ett "kollaborativt medvetande" där distribuerade AI-agenter samverkar. Målet är att utveckla kommunikationsprotokollen för dessa agenter, vilket är centralt för 6G Edge Computing och AI/ML-baserad optimering i realtid.

Förväntade effekter och resultat

Huvudresultatet är ett nytt VLA-ramverk implementerat på en fysisk robot. Effekten blir ökad kunskap om distribuerad AI för robotik och 6G-system. Vi förväntar oss ny insikt i prestanda, säkerhet och robusthet jämfört med befintliga single-agent system, vilket stärker svensk industriell kompetens inom autonoma system.

Planerat upplägg och genomförande

Genomförandet innefattar design och implementering av multi-agent VLA-ramverket. Detta uppnås genom att finjustera förtränade modeller med Imitation och Reinforcement Learning. Vi kommer att använda öppna ramverk, specifikt Hugging Face lerobot, för att testa modellen på en fysisk robot och rigoröst benchmarka dess prestanda och säkerhet.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 2 december 2025

Diarienummer 2025-04385