Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdagen den 8 maj kl 16:30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredagen den 9 maj kl 8:00.

Digital Twin Cities Centre (etapp 2)

Diarienummer
Koordinator Chalmers Tekniska Högskola AB
Bidrag från Vinnova 36 000 000 kronor
Projektets löptid januari 2025 - december 2029
Status Pågående
Utlysning Kompetenscentrum
Ansökningsomgång Kompetenscenter 2020 - Fas 2 - år 2025-2029

Syfte och mål

DTCC 2 utvecklar digital tvilling-teknologi för att hantera urbana utmaningar och skapa hållbara, intelligenta städer. Centret främjar samarbete mellan kommuner, industri och akademi för att överbrygga klyftan mellan forskning och praktisk tillämpning. Målet är att etablera Sverige som en ledande nation inom digitala tvillingar till 2030 genom öppna, federerade plattformar som möjliggör dataintegration, simulering och beslutsstöd för stadsplanering.

Förväntade effekter och resultat

DTCC 2 kommer att leverera banbrytande forskning, branschpartnerskap och praktiska verktyg för att driva på användningen av digitala tvillingar. Öppna plattformar kommer att förbättra dataintegration, simulering och AI-baserad automatisering, vilket gör teknologin mer tillgänglig för kommuner. Genom stöd till doktorander, utbildningar och offentlig-privat samverkan stärker DTCC 2 Sveriges position inom digitala tvillingar och bidrar till mer hållbara, effektiva och inkluderande städer.

Planerat upplägg och genomförande

DTCC 2 fokuserar på samutveckling, kunskapsöverföring och användaranpassning genom doktorandprojekt, industrisamverkan och utbildningsinsatser. Digitala tvillingar integreras med initiativ som Virtual Gothenburg Lab för att möjliggöra tester i verkliga miljöer. Genom AI-driven datahantering och federerade infrastrukturer stärks interoperabilitet och användarengagemang. Regelbundna seminarier, forskningsspridning och öppna verktyg kommer att främja bred implementering.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 14 februari 2025

Diarienummer 2024-03904