Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

DAVIS - Data Aggregation and Virtual Immersion for Security

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB
Bidrag från Vinnova 1 977 000 kronor
Projektets löptid maj 2024 - oktober 2025
Status Avslutat
Utlysning Banbrytande tekniklösningar
Ansökningsomgång Banbrytande och skalbara tekniklösningar 2024

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet lyckades både förädla själva processen för skanning, skapa fler alternativ och därtill utveckla en rad nya funktionaliteter för användning i verktyget. Bytet från Unity till Unreal som plattform förbättrade också kapaciteten för att skapa mer realistiska miljöer.

Långsiktiga effekter som förväntas

Målet med projektet är att nå en full marknadsetablering och med det här projektet har möjligheten att gå från ett testat koncept till en genomförd skarp demo i verklig miljö och med en mer utvecklad process. Detta bidrar substantiellt till möjligheten att nå det långsiktiga målet om global marknadsetablering.

Upplägg och genomförande

Projektet följde i grunden planen, även om olika moment tog kortare eller längre tid. Initialt fastställdes ramar och arbetet med att uppgradera plattformen och automatisera processer. Därefter utvecklades ny funktionalitet för produkten och pilotaktörer hittades, för att därefter genomföra skarpa demonstrationer i både kontrollerad och skarp miljö. Samarbetet mellan parterna har också stärkts, särskilt gällande kunskapsutbyte.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 21 november 2025

Diarienummer 2024-00488