Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

CaseMate - en intelligent plattform för att skydda innovationer och immateriella rättigheter

Diarienummer
Koordinator DH ANTICOUNTERFEIT AB
Bidrag från Vinnova 500 000 kronor
Projektets löptid maj 2019 - december 2019
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet med förstudien var att utvärdera genomförbarheten för nästa generation av CaseMate - DH Anticounterfeits plattform som gör det möjligt för varumärkesskyddsteam att spåra och undersöka förfalskade fall. Vi drog slutsatsen att för att nå våra mål måste vi gå mot en mer skalbar och anpassningsbar arkitektur. Den nya versionen av CaseMate är helt molnbaserad och visar en modulbaserad arkitektur.

Långsiktiga effekter som förväntas

Den nya öppna arkitekturversionen av CaseMate är online och operationell. Även om denna version fortfarande är under utveckling har vi redan lyckats med att testa prestandan med klientdata. En av våra kunder, Vlisco, använder redan den nya versionen. Vi genomförde intervjuer med potentiella kunder och deras feedback har integrerats i den nya designen.

Upplägg och genomförande

Genom genomförbarhetsstudien har vi kunnat identifiera och definiera riktlinjer för företagets fortsatta affärsutveckling. Vi har lyckats med att flytta CaseMate-plattformen från en monolitisk till en molnbaserad arkitektur, ett steg som gav konkreta affärsmässiga och tekniska fördelar. Vi har också gjort djupgående analyser av konkurrenter, användare och marknadsbehov, vilket var grundläggande för att ta fram en tydlig affärsutvecklingsplan för vår framtida tillväxt.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 24 april 2019

Diarienummer 2019-02280