Biophysical charachterization of MYC inhibitors for drug development
| Diarienummer | |
| Koordinator | MyCural Therapeutics AB |
| Bidrag från Vinnova | 1 000 000 kronor |
| Projektets löptid | oktober 2024 - september 2025 |
| Status | Avslutat |
| Utlysning | Utlysning Infrastruktur för utveckling av träffsäker läkemedelsbehandling |
| Ansökningsomgång | Nyttja infrastrukturer för att utveckla precisionsmedicin |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet uppnådde i stort sett de ursprungliga målen och överträffade förväntningarna inom flera områden. Det etablerade en validerad plattform för att stödja utvecklingen av läkemedelskandidater, stärkte samarbetet med ProLinC och genererade viktiga data och insikter som främjar den övergripande läkemedelsutvecklingsprocessen. Projektet har lagt en stabil grund för fortsatt preklinisk forskning och framtida translationella insatser inom precisionsonkologi.
Långsiktiga effekter som förväntas
Resultaten från projektet förväntas ha långsiktig betydelse för utvecklingen av riktade terapier. Den etablerade plattformen och de insikter som genererats stärker grunden för fortsatt preklinisk forskning och framtida klinisk translation. Projektet har också skapat värdefulla samarbeten och nätverk som kan främja bredare translationell forskning och fortsatt innovation inom cancerläkemedel.
Upplägg och genomförande
Optimering av experimentella metoder tog längre tid än väntat, vilket fördröjde molekylkaraktärisering. Med stöd av sommarstudenter och konsulter förbättrades metoderna och första experimentet genomfördes i december 2024. Under 2025 optimerades och validerades en ny metod, och molekyloptimering möjliggjorde karaktärisering av direktbindning till målproteinet. Projektet höll budgeten någorlunda (ökade konsultkostnader) och samarbetet fungerade väl.