Biomarkörer för Myastenia Gravis som stöd för utveckling av en sjukdomsspecifik behandling
Diarienummer | |
Koordinator | Toleranzia AB |
Bidrag från Vinnova | 1 077 555 kronor |
Projektets löptid | april 2020 - juni 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Swelife och Medtech4Health - samverkansprojekt för bättre hälsa |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet och målet att utveckla MG-specifika biomarkörer har kommit en bra bit på väg. Vi har nu lyckats definiera normala referensnivåer av några relevanta mikroRNA och återigen bekräftat högre nivåer av dessa hos MG-patienter än kontroller. Dessutom har vi identifierat några andra potentialla biomarkörer i djurmodellen. Målet att analysera den nuvarande situationen för svenska MG-patienter har också kommit långt. De har uttryckt sin önskan att få information om terapier under utveckling och bekräftat behovet av säkrare och effektivare behandlingar.
Långsiktiga effekter som förväntas
Svenska MG-patienter förklarade sina tillstånd med nuvarande behandlingar och uttryckte intresse för nya förbättrade MG-behandlingar. Nivåerna av några av de analyserade mikroRNA var högre hos MG-drabbade individer jämfört med friska kontroller i både studier på människor och djur. Dessutom identifierades en handfull mikroRNA som potentiellt är relaterade till behandlingseffekten. Alla dessa mikroRNA är potentiella MG-biomarkörer som kan användas för att underlätta diagnos, skapande av personliga behandlingar och utveckling av nya MG-terapier.
Upplägg och genomförande
Eftersom målen för projektet uppnåddes är vi nöjda med de metoder som används och de data som erhållits. Ytterligare analys behövs men vi är definitivt mycket närmare att hitta MG-specifika biomarkörer. Trots den globala COVID-19-pandemin kunde vi samla blodprover från friska kontroller, medan insamlingen av färskt blod från MG-patienter var utmanande. Men, tack vare den befintliga biobanken var det fortfarande möjligt att genomföra mikroRNA-studierna.