Beläggningar att förbättra resistens mot väteförsprödning & korrosion hos höghållfasta stål-HyCoat
Diarienummer | |
Koordinator | SWERIM AB |
Bidrag från Vinnova | 793 000 kronor |
Projektets löptid | oktober 2024 - juni 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Impact Innovation Metals & Minerals - Programspecifika insatser |
Ansökningsomgång | Impact Innovation: Genomförbarhetsstudier inom tekniska insatsområden i programmet Metals and Minerals |
Syfte och mål
Projektet syftar till att utveckla nya beläggningar för korrosionsskydd av ultrahöghållfasta stål (UHSS). Målen är att utvärdera PVD som beläggningsmetod för aluminiumbaserade beläggningar för korrosionsskydd och förbättrad motståndskraft mot väteförsprödning (HE) av UHSS, utveckla effektiva Al-baserade beläggningar deponerade med PVD för UHSS, jämföra korrosionsegenskaperna och HE-känsligheten hos UHSS mellan PVD och elektrogalvaniserade beläggningar samt skapa förslag till ett fullskaligt projekt.
Förväntade effekter och resultat
Det förväntade resultatet från detta projekt är att öka kunskapen om PVD-tekniken och bedöma om den framgångsrikt kan användas för att deponera Al-X korrosionsbeständiga beläggningar på UHSS. Eftersom UHSS är känsliga för HE förväntas risken för HE att minska genom användning av PVD-belagda Al-X-beläggningar på UHSS. Projektet har förväntningar om att PVD-belagda Al-X-beläggningar kommer att främja en säker användning av 1700 MPa helmartensitiska UHSS i fordonstillämpningar.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet består av 6 arbetspaket (WP): Projektet består av 6 arbetspaket (WP): WP1 Materielleverans. WP2 PVD-beläggning och karakterisering av Al-X-beläggningar på UHSS. WP3 Utvärdering av beläggningarnas korrosionsegenskaper. WP4 Utvärdering av belagt materials väteförsprödningskänslighet. WP5 Jämförelse av resultat och generering av plan/förslag för ett fullskaligt projekt. WP6 Projektledning, rapportering och resultatspridning.