Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Assess4EST: Assessment of trade-offs and potentials to breed and manage forests to meet sustainability goals

Diarienummer
Koordinator Sveriges Lantbruksuniversitet - Sveriges Lantbruksuniversitet SLU Inst f skogl gen & växtfysiologi
Bidrag från Vinnova 3 111 910 kronor
Projektets löptid januari 2022 - oktober 2025
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Alla mål har uppnåtts, även om viss data, som skogsplasticitet bland annat, fortfarande analyseras. Projektet har genererat ny data och sammanställt befintlig information, som nu är tillgänglig för uppföljande och framtida projekt. Teamet har byggt en modell för effekter av olika förvaltningsåtgärder på landskapsnivå, vilket har väckt stort intresse. Utöver målen har vi publicerat en bok och arrangerat en workshop om Kontinuerlig Beståndstäckning.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet förväntas långsiktigt stärka nära-natur-skogsförvaltning genom nya metoder och modeller, öka resiliens och hållbar avkastning, samt främja kolinlagring. Nya kontakter och nätverk mellan forskare och intressenter, tillsammans med publikationer och workshops, ökar kunskapsspridning och möjliggör implementering av resultaten i både praktik och policy.

Upplägg och genomförande

Projektet följde WP-strukturen med kick-off, regelbundna och avslutande möten vid IUFRO24. WP5 faciliterade samarbete med intressenter från projektets start. WP1 & WP2 körde parallellt och levererade resultat till WP3 och WP4 för modellering av skogsförvaltningspåverkan. Mindre förseningar uppstod på grund av intensivt fältarbete, men datainsamlingen är slutförd, de flesta resultaten publicerade, och ytterligare analyser samt policybrief pågår. Resultaten presenterades även på ForestValue-möten.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 28 november 2025

Diarienummer 2021-05012