Användning av grafenförstärkt skummaterial för brusdämpningsapplikation
Diarienummer | |
Koordinator | Volvo Technology AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2022 - mars 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet SIO Grafen |
Ansökningsomgång | Samverkan för kommersiella tillämpningar av grafen: Genomförbarhetstudier och förberedelseprojekt |
Viktiga resultat som projektet gav
Brusdämpning är en viktig fråga inom bilindustrin. De ljudabsorberande material som används inom bilindustrin består främst av polyuretanskum (PU). Men lågfrekvent brusprestanda, såväl som mekaniska och termiska egenskaper är fortfarande problematiska. I detta projekt utvecklade vi ett termiskt ledande grafenbaserat poröst material för bullerdämpning i fordon. Resultaten är mycket lovande, visar betydande förbättringar jämfört med befintlig teknik och tekniken kommer att vidareutvecklas och optimeras.
Långsiktiga effekter som förväntas
Få studier i litteraturen visar att användningen av grafen på skummaterial ökar den akustiska effektiviteten på den lägre frekvensen, men när grafen flingor appliceras på en PU foam kan lågfrekvenseffektiviteten kombineras med ett högtemperaturbeständigt material, vilket skapar en ny och innovativ lösning för bullerkontroll. Resultaten av våra material är mycket lovande och visar betydande förbättringar av lågfrekvent brusprestanda, såväl som mekaniska och termiska egenskaper.
Upplägg och genomförande
Den viktigaste delen är att kombinera egenskaperna hos två olika material i kompositmaterialen Vi behöver behålla den porösa strukturen hos grafen och även krossa den i designad storlek Ytegenskaper är viktig för fördelningen av grafenflingor inuti PU-skummet. Vi försökte många metoder för att modifiera ytan på flingor.