Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

AIDA: AI-driven internationell datallians för hållbara och motståndskraftiga betongrecept

Diarienummer
Koordinator Ecometrix AB
Bidrag från Vinnova 150 000 kronor
Projektets löptid januari 2026 - april 2026
Status Avslutat
Utlysning Avancerad digitalisering - Industriell behovsdriven innovation
Ansökningsomgång Samarbeten med USA inom AI, digital infrastruktur och cybersäkerhet

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet uppnådde sina mål genom att etablera ett starkt internationellt konsortium och säkra Letters of Intent med nyckelaktörer inom industri och akademi på Hawaii. Därutöver det skapades strategiska kontakter med ledande aktörer inom AI och forskning, vilket stärker projektets innovationshöjd och möjliggör nästa steg mot pilot, skalning och långsiktig klimatreduktion inom byggsektorn.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet förväntas bidra till minskad klimatpåverkan genom mer resurseffektiv betongproduktion med hjälp av AI. Genom ett starkt internationellt konsortium skapas förutsättningar för skalbar implementering och utgör ett första steg i en etablering på den amerikanska marknaden. Projektet stärker svensk innovations- och exportpotential samt kan på sikt accelerera omställningen mot en mer hållbar byggindustri.

Upplägg och genomförande

Projektet genomfördes enligt plan med relevanta aktiviteter kopplade till partneridentifiering och relationsbyggande. Tidsplanen kunde följas och förberedelserna möjliggjorde ett effektivt genomförande i USA, där både planerade och nya möten genomfördes. Översvämningar i Hawaii påverkade schemat, men möten kunde omplaneras utan större konsekvenser. Samarbetet fungerade mycket väl genom hela projektet.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 1 maj 2026

Diarienummer 2025-04722