AI-baserad identifiering av plasmadonatorer för Covid-19-antikroppar
Diarienummer | |
Koordinator | Prometa Technologies AB |
Bidrag från Vinnova | 1 000 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2020 - januari 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovationer i krisens spår |
Ansökningsomgång | Omställning av samhälle, verksamheter och produktion i spåren av coronaepidemin |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet har varit att utveckla en AI-modell för att identifiera ett stort antal potentiella plasmadonatorer, för att tillgängliggöra god Covid-19-vård till så många som möjligt. Denna modell utvecklades i projektet och det målet nåddes därmed. En möjlig vidareutveckling framöver är att tillgängliggöra modellen för praktisk användning, genom testning och finjustering.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har stärkt deltagarnas kunskaper och färdigheter vad gäller modellering och utveckling av AI-verktyg för kliniska tillämpningar samt tagit fram de AI-modeller som var målet. På grund av pandemin har testning och finjustering inte kunnat göras i den utsträckning som var ambitionen, men här finns det stora utvecklingsmöjligheter framöver.
Upplägg och genomförande
Projektet har genomförts av Prometa, VizzDAT och Karolinska Institutet under sommaren och hösten 2020 i fem olika aktiviteter/arbetspaket under ledning av tre projektledare, en från varje organisation.