Affärsmodellsinnovation i flygindustriella värdekedjor - en studie av framtida utmaningar
| Diarienummer | |
| Koordinator | Linköpings universitet - Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling |
| Bidrag från Vinnova | 1 499 999 kronor |
| Projektets löptid | juli 2024 - december 2025 |
| Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet är en pilotstudie som identifierar utmaningar för affärsmodeller i den flygindustriella värdekedjan. Studien har utvecklat ett strukturerat konceptuellt ramverk med arketypiska affärsmodellsinnovationsstrategier och identifierat nätverk för fortsatt samverkan kring fortsatta studier. Sammantaget utgör resultaten ett underlag för att fortsätta och fördjupa studier av hur affärsmodeller kan utvecklas.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet förväntas vara en grund för fortsatta studier, dels i de redan existerande projekt som nämnts, men också fortsatta och fördjupade samarbeten med identifierade samarbeten som är ett av projektets resultat. På lång sikt förväntas projektet skapa nya projekt och fördjupade samarbeten.
Upplägg och genomförande
Projektet har genomförts enligt tänkt plan, dock med försening som berott på personalförändringar framförallt hos Linköpings universitet, där en medarbetare slutat och projektet behövde planeras om. Genomförandet av själva studierna har gjorts genom intervjustudier med involverade aktörer, litteraturstudier samt genom de kontakter som etablerats under projektets gång.