ActiveTravel - digitalt verktyg för mer hälsosamt och hållbart resbeteende
Diarienummer | |
Koordinator | Trivector Traffic AB |
Bidrag från Vinnova | 2 987 540 kronor |
Projektets löptid | oktober 2021 - mars 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Beteendeförändringar inom mobilitetssystemet |
Ansökningsomgång | Förändrade resvanor - hållbar mobilitet - Undersök, utveckla och testa beteendeförändrande lösningar som bidrar till klimatneutrala och hälsosamma resvanor |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har utvecklat ActiveTravel - ett enkelt och skalbart verktyg som hjälper individer att välja och verksamheter att stötta och uppmuntra hållbar och hälsosam pendling till och från arbetet. Verktyget har testats i fem större verksamheter under projektperioden. Resultatet visar att det finns en tydlig potential i denna typ av angreppssätt användarna vill bidra och de uppskattade att verktyget tog ett helhetsgrepp på rörelse i vardagen. Den största utmaningen av kommunikativ karaktär då det var mycket svårt att nå ut med budskapet i de stora verksamheterna som deltog.
Långsiktiga effekter som förväntas
Användarna gav generellt appen gott betyg och deltagarna såg positivt på att aktivt resande inkluderades, inte bara träning som ofta är fokus. Dock hade många användare gått med för att bidra med data, inte för att göra förändringar i sitt resande. Både användare och verksamhetsrepresentanter såg det som en begränsning att deltagandet var anonymt och ville i ökad utsträckning pushas av andra. Trivector har med projektinsikterna påbörjat arbetet med ny produkt som än bättre motsvarar företagens behov- en kommersiell mjukvarulösning med inriktning mot den europeiska marknaden.
Upplägg och genomförande
Projektet erbjöd fem verksamheter två testperioder där deltagarna fick möjlighet att använda verktyget under 3 månader. Samtliga verksamheter var stora och det var svårt att nå ut med information om ActiveTravel, vilket förstärktes av användarnas anonymitet som gjorde det svårt att få utmaningen till en ”snackis”. Detta vägdes mot att arbetsgivare annars skulle kunna ta del medarbetes detaljerade resor och ärenden, även utanför arbetstid. Ett fokus på en eller två verksamheter med ett skräddarsytt upplägg hade kanske kunnat engagera fler deltagare.