Active wear design- stärkt innovationskraft nationellt
Diarienummer | |
Koordinator | Peak Innovation AB |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | januari 2022 - augusti 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Individrörlighet och ökat attraktionsvärde för forskningsbaserad kompetens |
Ansökningsomgång | Rörlighet för innovation, lärande och kunskapsutbyte 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att bidra till ökad nationell innovationsförmåga inom sport- och outdoor kläder genom samverkan mellan Peak Innovation, Östersund, och Textilhögskolan, Högskolan i Borås. Genom besök, studier och vistelser hos producenter, behovsägare och andra aktörer har projektet utvecklat kunskap och förståelse för innovations- och forskningsprocesser inom active wear samt kontakter mellan partners etablerats och utvecklats.
Långsiktiga effekter som förväntas
Utvecklad kunskap och förståelse för innovations- och forskningsprocesser inom active wear, och kontakter med olika aktörer inom området, har gett flera nya möjligheter inom utbildning och forskning. Bland annat har det resulterat i utveckling av nya fristående kurser för professionella samt programkurser för studenter, samt utveckling av utvecklings och forskningsfrågor inom området av näringslivsaktörer, lärare och forskare tillsammans.
Upplägg och genomförande
Projektet genomfördes genom besök, studier och vistelser vid Peak Innovation, producenter, behovsägare och andra aktörer inom sport- och outdoor kläder, samt samverkansmöte mellan Högskolan i Borås, Peak Innovation, Mittuniversitetet och näringslivsrepresentanter. Metoden har varit väl lyckad för att möjliggöra såväl djup som bred kunskap och förståelse för innovations- och forskningsprocesser inom active wear samt utveckling av kontakter för framtida nationell samverkan inom området.