A new paradigm in electrophysiology catheter for intra-cardiac ECG using flexible and stretchable electronics
Diarienummer | |
Koordinator | CathPrint AB |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2019 - februari 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet för projektet ”SmartCath” är att utveckla ett koncept för att ansluta ett stort antal sensorer i den distala ändan av en kateter genom integrering av ASICs , vilka utför A/D-omvandling och multiplexering till en gemensam databuss som är ansluten till mätutrustning i den proximala ändan av katetern. Tillverkning av en komplett prototyp har påbörjats men systemtest har ännu inte gjorts pga försening med ASICen. Ett antal innovativa lösningar har hittats som resulterat i två patentansökningar och ytterligare två som är under utformning.
Långsiktiga effekter som förväntas
En systemspec omfattande hård- och mjukvara har gjorts och processer för tillverkning av ingående komponenter har utvecklats och verifierats. Två olika utrustningar för rationell tillverkning av dessa har utvecklats. Den ena specifikt för detta projekt, den andra även för generella elektrofysiologi-katetrar. Samarbete med två ledande Medtech-företag har etablerats och förväntas fördjupas.
Upplägg och genomförande
Projektet har letts av CathPrint och det huvudsakliga arbetet har utförts av dess personal. Andra viktiga deltagare har varit Fudan Univerity (FU) i Kina som konstruerat ASICen och det Schweiziska företaget Optiprint. Optiprint har utvecklat en ny process pga av de höga krav som CathPrint ställt på mönsterkortet. Samarbetet med båda dessa parter har fungerat mycket väl. Det som vållat problem är långa och osäkra ledtider FU har för tillverkning av ASICs, men den stora fördelen med samarbetet är att design av ASIC ingår i en doktorsavhandling och därför inte kostat CathPrint någonting.